Ručný papier - výroba

Pamätné dosky pre mesto ZvolenRučný papier je stále cenenou komoditou v obchodíkoch s originálnymi papierovými výrobkami a v etno obchodíkoch. Zdajú sa Vám však ručné papiere drahé a chceli by ste si ho vyrobiť sami? Tak vezmite pomôcky a hurá do toho.

Budeme potrebovať mixér (klasický stojanový), plastovú fľašu od malinovky, zbytky papiera natrhané na menšie kúsky, vodu, rôzne ozdôbky, prípadne farby, nádobu na zachytávanie vody, jednoduchý rám a veľa handier (najlepšie sú zo starých plachiet a pyžám).

Jednoduchý rám si vytvoríme tak, že na rám od obrázku pripináčikmi upevníme sieťku proti hmyzu, ktorú dostať v domácich potrebách. Ako nádoba na zachytenie vody poslúži klasický po domácky zvaný "lavór". Na obrázkoch je ešte forma z gumy, tá slúži na rovné okraje nového papiera, nie je podmienkou.

Príprava papierovej hmoty je najzdĺhavejším úkonom a ja uprednostňujem prípravu papierovej hmoty deň dopredu a uchovávam ju v plastovej flaši. Lepšie sa potom s ňou pracuje a ostane viac času na zdobenie. Priamo do fľaše pridávam aj farby, je to úspornejší spôsob a cez noc sa papierová hmota aj lepšie sfarbí.

Na lavór si položíme rám a pripravíme si plochu, kde budeme naše papiere ukladať. Vezmeme fľašu s papierovou hmotou a poriadne pretrasieme jej obsah. Jemne a rovnomerne vylievame hmotu na sitko tak, aby bolo súvisle pokryté. Snažte sa na prvý pokus vyliať hmotu rovnomerne a bez dierok, aby sa papier nepotrhal pri prenose zo sitka.

Takto vyzerá vyliata papierová hmota na sitku. Nesnažte sa zakryť jemné nedostatky pritláčaním papierových vločiek na sitko alebo ich presúvaním zacpať nerovnosti. Lepšie bude ak zostane papier tak ako je. Snímte gumový rám, ak ho nemáte tak upravte rohy a hrany jemne pravítkom.

Po úprave rohov a sňatí gumenej šablóny máme v podstate už hotový papier pred  sebou, len ho treba zbaviť prebytočnej vody a jemne zlisovať. V tejto fáze ho môžete aj zdobiť rôznymi sušenými kvietkami alebo inými plochými doplnkami, prípadne použiť niečo, čo sa do papiera otlačí napr. krajka.

Položte na papierovú hmotu handričku, ktorá by mala mať dvojnásobný rozmer Vášho papiera, aby sa dala dobre preložiť a tým si ušetríte aj manipulovanie s papierom. Handričku priložte iba raz a už s ňou nehýbte. Jemne pritlačte a vytlačte prebytočnú vodu. Najlepšie je od stredu smerom k okrajom, ako keby ste vytláčali vzduchové bublinky.

Vezmite do ruky rám a opatrne ho obráťte tak, aby handrička bola nadol a preklopte na pripravenú rovnú podložku (podnos, dosku atď.) Savou utierkou cez rám vytlačte ešte vodu a jemne rám snímte, ako keby ste odliepali samolepku. Teraz je pred Vami papier, do ktorého môžete ešte dekoratívne zasiahnuť. Napríklad pridaním pierok, skrútenou stužkou atď.

Zložte zvyšok handričky na papier a odložte na podnos. Celý postup opakujte dovtedy, kým máte papierovú hmotu a kľudne handričky skladajte na seba. Potom podnosy niečím zaťažte a nechajte papiere vyschnúť. Keď trochu preschnú, proces môžete urýchliť tým, že jednotlivé handričky rozložíte vedľa seba. Keď handrička úplne uschne, vzniknutý papier sa dá jednoducho sňať ako samolepka.