Chránené dielne sú významnou súčasťou organizácie Lepší svet. Ľudia so stredným až ťažkým mentálnym postihnutím tam vyrábajú keramiku, výtvarné diela a dokonca aj nábytok. Vo výtvarnej dielni kraľuje „Pivo“ - Ivan Pivovarči. Absolvent VŠVU sa rozhodol venovať mentálne postihnutým ľudom, pretože sa mu páči ich videnie sveta. Veci, ktoré tvoria, majú umeleckú hodnotu. Z rakúskeho Guggenheimu, kde žijú mentálne postihnutí a duševne chorí umelci v podporovanom bývaní, sa expedujú ich obrazy do svetových výtvarných siení. Predávajú sa za vysoké sumy, sú vyhľadávané zberateľmi a ich tvorcovia sú celebritami.
U nás také povedomie zatiaľ nepanuje, medzi ľuďmi s mentálnym postihnutím sa však nájde veľa výtvarných a remeselných talentov. „Treba však brať do úvahy, že títo ľudia nepracujú výkonne. Oni sa na prácu iba hrajú a nezvládli by presadiť sa v konkurenčnom prostredí,“ vysvetľuje riaditeľ Dušan Mikulec. Aj preto zamestnávanie mentálne postihnutývh ľudí v bežných firmách fungujúcich na trhu často neprichádza do úvahy. Chránené dielne vo výrobnom procese zamestnávajú najmä ľudí s ľahším či ťažším telesným postihnutím, nie vždy sú však zamestnávatelia ochotní a schopní vytvoriť im dobré podmienky a nezneužívať ich problém zamestnať sa vo svoj prospech.
Aby nezmeškal do práce
Organizácia Lepší svet má v ponuke výrobu reklamných a upomienkových predmetov, dokážu výtvarne znázorniť reklamnú kampaň, vyrobiť letáky alebo bilbordy. Táto organizácia sa stala najlepším zamestnávateľom ľudí so zdravotným postihnutím za rok 2008. Je to najmä preto, lebo dokáže zamestnať ľudí so stredným a ťažkým mentálnym postihnutím, ktorých zaradenie sa do práce je inak takmer nemožné.
V pracovni riaditeľa to vyzerá ako v ateliéri či sklade.
„Pre bežného zamestnávateľa je ťažké zamestnávať ľudí s mentálnym postihnutím, ktorí majú obmedzené poznávacie schopnosti, pretože by jednoducho neuspel v súťaži s inými firmami. Ak firma podľa zákona nezamestnáva na každých 20 zamestnancov jedného človeka so zdravotným postihnutím, je pre ňu oveľa výhodnejšie zadať zákazku chránenej dielni ako platiť zvýšené odvody. Zároveň je to aj pomoc organizáciám, ktoré sa snažia takýmto ľuďom pomôcť,“ vysvetľuje Dušan Mikulec. Pre ľudí s mentálnym postihnutím má práca v chránenej dielni aj iný rozmer - získavajú tam spoločenský kontakt so „zdravým svetom“, nachádzajú si tam priateľov, získavajú pocit dôležitosti a naplnenia.
Pani Alena Karabová má v chránenej dielni 26-ročného syna Lukáša s Downovým sydrómom. „Každé ráno ma súri, aby nezmeškal do práce. Veľmi sa sem teší a ak náhodou ochorie, práca mu veľmi chýba,“ hovorí Lukášova mama. Bývalý bezdomovec Juraj sa ukázal ako šikovný výrobca nábytku. V dielni spolu s kamarátmi zhotovili a vymaľovali nádherné hojdacie kreslo, ktoré by sa v interiéri určite vynímalo. Ľudia s mentálnym postihnutím si však musia v práci robiť prestávky, ťažšie udržia pozornosť a nesmú sa dostať pod časový či iný tlak. Tak, ako to majú vo vzťahoch, aj v práci prenechávajú starosti iným. Oni si užívajú radosť z tvorby a z hry - ak na ňu majú náladu. Veľkou udalosťou sú pre nich bratislavské Vianočné trhy. Každý z nich chce predávať ozdôbky, anjelikov a stretávať sa s kupujúcimi.
Juraj je na spoločne vyrobené kreslo pyšný.
Výrobok a kus srdca
„Oni dobre vedia, že sú iní. Okolie im to niekedy dáva veľmi tvrdo najavo,“ hovorí psychológ zariadenia David Lupták. Aj preto sa mnohí z nich radi pohybujú v prostredí, kde sa stretávajú s láskavým prístupom.
Takýmto miestom je aj kaviareň Lepší svet. Obsluhuje tam Dodko, ktorému Lepší svet nahrádza rodinu. Súrodenci sa s ním už dávno nestretávajú. Brat, ktorý je mentálne na úrovni dvanásťročného dieťaťa, im bol na obtiaž. Dodko však dokázal desať rokov pracovať vo fastfoode. V kaviarničke Lepší svet, kde zákazníci ochotne počkajú a prichádzajú s vedomím dobrého skutku, má lepší pocit. Takéto kaviarničky sú však na Slovensku zriedkavé, my vieme o dvoch. Okrem bratislavskej je to kaviareň v Považskej Bystrici, ktorú prevádzkuje a sponzoruje Domov sociálnych služieb v Lieskove. Zároveň je to improvizovaná predajňa sviečok, keramiky a výrobkov z dreva. Odbyt majú v každom ročnom období. Svoj tovar ponúkajú lacno, je kvalitný, nápaditý a pekný. No pridaná hodnota, ktorá z chránených dielní pochádza je, že okrem kúska krásy zákazník dostane aj kus dobrého srdca.